BARAN ŞAHİN ARKADAŞIN MEKTUBU

Parti Önderliği’ne

Başkanım, siz dünyanın tek umudusunuz. Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonraki süreçte sosyalizmi geliştirip, sosyalizme yeni bir bakış açısı kazandırdınız. Dar ve kaba yaklaşımların dünyada tıkattığı sosyalizmi, bilimsel bir bakış açısıyla Kürdistan gerçekliğine uyarladınız. Sorunlara bakış açınız ve çözümlemelerinizle, emperyalizm ve uşaklarını şaşkına çevirdiniz. ABD emperyalizminin bile kendi ağzında “Ele-avuca sığmaz,” “Doktiriner bir lider,” “Dünyanın en tehlikeli teröristi” açıklamaları, yarattığınız düşünce ve ideolojinin etkisini ve hassasiyetini gösteriyor. Siz bütün insanlığı geçmişten geleceğe taşıdınız. Yani 21. yüzyılda adeta dünyanın gidişatını tamamen değiştirerek kirlenen ve iğrenç bir hal alan dünya gerçekliğini yeni bir dünyaya taşırarak bir köprü rolünü oynadınız. Kendi deyiminizle gerçeğin eylemi ve dili olmayı başardınız.
Dünyanın en çok çelişkileri olduğu, insanların en çok düşürüldüğü Kürdistan’da en büyük çıkışı yaparak dünya insanlığının kurtuluşunun yolunu gösterdiniz. Gelmiş-geçmiş tarihçilerin, önderlerin toplamısınız. Diyebiliriz ki diyalektiğin bile açıklayamadığı kurumuş ağaca, kayalara tohum ekmeyi başardınız. Öngörünüzle size yapılan komployu çok önceden görerek, hesaplayarak kendi hedeflerinizi, örgütü ve partiyi, mücadeleyi sürdürecek stratejiyi ve taktiği bütün yönleriyle belirlediniz. Bu konuda bizleri böylesi bir komplonun gelişebileceği yönünde aydınlatmanıza rağmen biz bunun gereklerini ve eylemini ortaya koyamadık, size layık bir yaklaşımın sahibi olamadık. Hep sizi uzaktan takip edip olayları ve olguları bu şekilde anlamaya çalıştık. Size bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşmadık, yaklaşamadık. Sizi tanrılardan ateşi çalan Prometeus’a benzetmeleri boşuna değildir. Bize verdiğiniz ateşi dünyada bir tek insan, bir tek Kürt kalıncaya kadar taşıyacağız.
Siz ki bizim kadar düşürülmüş insanlara iyi bir ruh vermeyi gerçekleştirdiniz. O ruhla biz de size yapılan komplonun hesabını soracağız. Sizi 15 Şubat 1999’da insanlığın geçmişini yargılayan ve geleceğe ışık tutan bir tarih, bir milat olarak görüyoruz.
Bu konumuyla geliştirdiğiniz hareket, dünyanın gelmiş-geçmiş en büyük tarihi sorgulayan, insanlığı yaratma tutkusu olan bir harekettir. Sizi dünya tarihinde hiç yaşanmamış bir biçimde kendisini insanlığa feda eden bir önder olarak görüyorum ve en büyük fedai Başkan Apo’dur diyorum.
Sizi Bingöl Valisi’ne karşı gerçekleştireceğim eylemimle selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum.
Yaşasın yurtsever fedai savaşı!
– Yaşasın büyük özgürlük yürüyüşümüzün biricik önderi Başkan Apo!
Devrimci selam ve saygılarımla
4 Nisan 1999
Baran Şahin


Warning: Undefined variable $meta_text in /data/abdullahocalan/public_html/wp-content/themes/xwe/content-single.php on line 53

Deprecated: printf(): Passing null to parameter #1 ($format) of type string is deprecated in /data/abdullahocalan/public_html/wp-content/themes/xwe/content-single.php on line 57